SPOTKANIA

Kiedy zastanawialiśmy się co możemy zrobić, żeby zgromadzić wokół stowarzyszenia środowisko trenerów i psychoterapeutów myślących i pracujących w naszym nurcie, którym jest psychoterapia doświadczeniowa, zadaliśmy sobie pytanie czego temu środowisku brakuje. Dwie odpowiedzi wydały nam się ważne. Brakuje możliwości wspólnych spotkań oraz wymiany zarówno doświadczeń jak i możliwości dyskusji porządkującej owe doświadczenia.

W związku z powyższym zrodził się pomysł spotkań czwartkowych (nazwa i termin nie były przypadkowe, bowiem znamy z Polskiej historii podobne spotkania).

Spotkania miały odbywać się raz na kwartał w czwartki, w godz. 19.00 – 21.00 (ponieważ zależało nam na dogodnej godzinie dla większości zainteresowanych), pod hasłem Razem Raźniej.

Przykładowymi tematami spotkań były np. :”Jesienny wieczór egzystencjalny” (to listopad 2014 r.) lub „Obecność i nieobecność” (to luty 2015 r.).

Okazało się, że po roku powstało, tak jak tego oczekiwaliśmy, forum gromadzące tych najaktywniejszych, poszukujących wspólnej tożsamości terapeutów doświadczeniowych.

Myśląc o dalszej integracji naszego środowiska i propagowania terapii doświadczeniowej zdecydowaliśmy, że zaproponujemy naszym sympatykom przygodę związaną z doświadczaniem samego siebie jako osoby (a nie jako terapeuty). Wtedy pojawiła się potrzeba znalezienia tematu, który pozwoliłby na opisywanie własnego doświadczenia w oparciu o doświadczanie siebie. Tak narodził się pomysł cyklu spotkań stanowiących kontynuację i jednocześnie mogących mieć swój koniec, podsumowanie. Cykl ten zatytułowaliśmy „Przeczesywanie rzeczywistości”Składał się z 4 spotkań stanowiących pewną całość:

1. 8 grudnia 2016
    Temat: „Czy mężczyzna doświadcza inaczej?”
  2. 9 lutego 2017
    Temat: „Doświadczanie kobiet”
    Prelegent: Joanna Kosmala
  3. 6 kwietnia 2017
    Temat: „Kobieta, mężczyzna – doświadczenie relacji”
    Prelegent: Piotr Fijewski
  4. 1 czerwca 2017 r.
    Temat: „Jak doświadczamy płci w spotkaniu terapeutycznym”
    Prelegent: Kuba Jabłoński

Okazało się, że wiele z tych tematów wymagało szerszego omówienia, a termin spotkań (wieczór i środek tygodnia) uniemożliwia rozszerzenie formuły i udział wszystkich chętnych. Obecnie spotkaniom członków Stowarzyszenia (jak i chętnych spoza) służą Konferencje, które odbywają się raz do roku.

Wieczory czwartkowe stały się bardzo ważnym elementem na drodze budowania środowiska terapeutów doświadczeniowych.

Po pierwsze, uświadomiły nam brak merytorycznego opisu w języku polskim, tego czym jest terapia doświadczeniowa – tak narodził się pomysł zorganizowania seminarium, którego celem byłoby wypełnienie tej luki.

Po drugie, uświadomiły nam potrzebę zorganizowania regularnych merytorycznych spotkań dla większej ilości osób – tak narodził się pomysł organizowania raz w roku konferencji.

Przeczytaj refleksje uczestniczki Agnieszki Brejwo po wieczorze „Czy mężczyzna doświadcza inaczej?”

Po przerwie spotkania czwartkowe kontynuowane były w formule on-line ponieważ w ten sposób mogliśmy dotrzeć do większej ilości zainteresowanych. Spotykaliśmy się rozważając o następujących tematach:

1. 27 maja 2021 w godz. 19.00-20.30
    Temat: „Praca on-line w kontekście terapii doświadczeniowej”
    Prelegent: Piotr Fijewski
  2. 17 czerwca 2021 w godz. 19.00 – 20.30
    Temat: „Lęk społeczny w podejściu EFT”
    Prelegent: Paweł Sala
  3. 10 marca 2022 w godz. 19.00 – 20.30
    Temat: „Doświadczeniowy charakter psychoterapii humanistycznej – jak przygotować się do certyfikatu?”
    Prelegenci: Maria Król-Fijewska i Piotr Fijewski
    Spotkanie zostało zarejestrowane, nagranie udostępniane jest członkom stowarzyszenia.
    Link do nagrania można otrzymać po przesłaniu wiadomości na adres: biuro@stowarzyszenieintra.org.pl .
  4. 17 marca 2022 w godz. 19.00-20.30
    Temat: „Wojna w Ukrainie. Co to dla nas znaczy? Jak doświadczam? Jak pomagam?”
  5. 21 kwietnia 2022 godz. 19.00-20.30 Temat: Spotkanie grupy wsparcia osób pomagających uchodźcom z Ukrainy