SPOTKANIA

Kiedy zastanawialiśmy się co możemy zrobić, żeby zgromadzić wokół stowarzyszenia środowisko trenerów i psychoterapeutów myślących i pracujących w naszym nurcie, czyli terapii doświadczeniowej, zadaliśmy sobie pytanie czego temu środowisku brakuje. Dwie odpowiedzi wydały nam się ważne. Brakuje możliwości wspólnych spotkań oraz wymiany zarówno doświadczeń jak i możliwości dyskusji porządkującej owe doświadczenia.

Tak zrodził się pomysł spotkań czwartkowych (nazwa i termin nie były przypadkowe, bowiem znamy z Polskiej historii podobne spotkania).

Spotkania miały odbywać się raz na kwartał we czwartki, w godz. 19.00 – 21.00, pod hasłem Razem Raźniej.

Przykładowymi tematami spotkań było np. :”Jesienny wieczór egzystencjalny” (to listopad 2014 r.) lub „Obecność i nieobecność” (to luty 2015 r.).

Okazało się, że po roku powstało, tak jak tego oczekiwaliśmy, forum gromadzące tych najaktywniejszych, poszukujących wspólnej tożsamości terapeutów doświadczeniowych.

Myśląc o dalszej integracji naszego środowiska i propagowania terapii doświadczeniowej zdecydowaliśmy, że zaproponujemy naszym sympatykom przygodę związaną z doświadczaniem samego siebie jako osoby (a nie jako terapeuty). Wtedy pojawiła się potrzeba znalezienia tematu, który pozwoliłby na opisywanie własnego doświadczenia w oparciu o doświadczanie siebie. Tak narodził się pomysł cyklu spotkań stanowiących kontynuację i jednocześnie mogących mieć swój koniec, podsumowanie. Cykl ten zatytułowaliśmy „Przeczesywanie rzeczywistości”.

Miał się składać z 4 spotkań stanowiących pewną całość. Poszczególne tematy to: „Czy mężczyzna doświadcza inaczej?”, „Czy kobieta doświadcza inaczej”, później „Kobieta – mężczyzna doświadczenie relacji”, a na końcu: „Płeć w relacji terapeutycznej”.

Okazało się, że wiele z tych tematów wymagało szerszego omówienia, a termin spotkań (wieczór i środek tygodnia) uniemożliwia rozszerzenie formuły i udział wszystkich chętnych. Obecnie spotkaniom członków Stowarzyszenia (jak i chętnych spoza) służą Konferencje, które odbywają się raz do roku.

Wieczory czwartkowe okazały się być bardzo ważnym naszym doświadczeniem na drodze budowania środowiska terapeutów doświadczeniowych.

Po pierwsze, uświadomiły nam brak merytorycznego opisu w języku polskim, tego czym jest terapia doświadczeniowa – tak narodził się pomysł zorganizowania seminarium, którego celem byłoby wypełnienie tej luki.

Po drugie, uświadomiły nam potrzebę zorganizowania regularnych merytorycznych spotkań dla większej ilości osób – tak narodził się pomysł organizowania raz w roku konferencji.

Refleksje po wieczorze uczestniczki Agnieszki Brejwo

„Czy mężczyzna doświadcza inaczej?”

8 grudnia 2016 roku w Stowarzyszeniu Intra w ramach cyklu „Przeszukiwanie rzeczywistości” odbyło się spotkanie pt. „Czy mężczyzna doświadcza inaczej?”. Kilku terapeutów ośrodka Intra opowiedziało o tym, jak doświadcza i doświadczało męskości w swoim życiu. Co ciekawe, w spotkaniu uczestniczyło także wiele kobiet. Uczestnicy spotkania dzielili się własnymi historiami i wspomnieniami w różnych kontekstach – pierwszych szczególnych i ważnych przeżyć, przełomowych momentów w życiu, inicjacji do ról i zadań oraz oczywiście w kontekście ważnych relacji – z rodzicami, partnerkami, dziećmi.

Słuchając opowieści swoich nauczycieli, o tym jak przebiegała ich droga do męskości i tego jak jej doświadczali czułam wzruszenie. Opowiedziane historie o małych chłopcach oraz ich świecie były dla mnie inspirujące. Z przyjemnością słuchało się tego, jak ich starsze kopie dają im uwagę i zrozumienie. W tym samym czasie, gdzieś wewnątrz mnie, wierciła się mała dziewczynka. Podczas wspólnej dyskusji oraz warsztatu mieliśmy okazję wymienić swoje przemyślenia oraz doświadczenia, co jednocześnie mogło zaowocować nowymi przeżyciami i wnioskami.

Podczas spotkania uporządkowałam swoje doświadczenie związane z tematem męskości i kobiecości. Umocniłam się w przekonaniu, które od lat we mnie dojrzewa, że najbliższe mi jest myślenie nie o kobietach i mężczyznach, ale o kobiecości i męskości, jako o pierwiastkach – dwóch żywiołach, które zawsze istnieją obok siebie w każdej osobie. Nie jest ważne to w jaki sposób istnieją oddzielnie, ale jaka łączy je relacja w strukturze osobowości – czy świadomie się dostrzegają, rozumieją i współpracują w doświadczeniu, czy przeciwnie – nie akceptują się, nie zauważają lub zwalczają.

Z tematem męskości i kobiecości nierozerwalnie łączy się temat miłości. Podczas grudniowego spotkania opowieści o męskim doświadczeniu niejednokrotnie prowadziły właśnie do wątku bycia w relacji i w związku. Proces wymiany tych doświadczeń i przemyśleń spowodował, że zaczęłam zastanawiać się nad funkcją obu pierwiastków zarówno w strukturze osobowości jak i w relacji z drugim człowiekiem. Gdy myślę o miłości pojawia mi się kilka skojarzeń, wiele subtelnych odcieni pewnego konkretnego doświadczenia, nieuchwytnych i niejasnych dążeń w realizacji wyraźnej, mocnej i fundamentalnej potrzeby. Miłość kojarzy mi się z tańcem, zarówno z takim, który wyraża pełnię dopasowania i harmonii w ruchu, ale także z tangiem pełnym namiętności, rozczarowania i niespełnienia..

Doświadczenie współbrzmienia obu tych żywiołów towarzyszyło mi podczas spotkania na temat męskości. Będąc kobietą w duchu analizowałam swoje doświadczenia integracji męskiego pierwiastka. Zastanawiałam się także, jak ten proces przebiega u mężczyzny, kiedy to kluczowym momentem rozwoju może stać się integracja własnej kobiecości. Rozważałam także sytuacje kiedy te proporcje nie są takie oczywiste i wyrównane, dochodząc do wniosku, że najbardziej istotne w tym procesie są dialog, współpraca i wsparcie wspólnie generujące witalność i poczucie zintegrowania. Po spotkaniu zdałam sobie sprawę z tego, że za każdym razem gdy obserwuję, słyszę, doświadczam próby ich odseparowania i przeciwstawienia sobie, to budzi się we mnie złość, bunt i smutek. Natomiast wzrusza mnie do głębi i cieszy zarazem to, gdy oba te pierwiastki dają sobie wzajemnie uwagę, zrozumienie, wsparcie oraz troskę. Uczucia te zwróciły moją uwagę na to jak rozumiem rozwój tożsamości i jak ważne są w nim elastyczność, wolność oraz ruch.